AtletikaBasketbalNohejbalTenisTriatlonVšeobecný rekreační sport
TJ SlavojČeský Brod
Nejlepší místo pro sport a aktivní odpočinek
Facebook   Instagram

Aktuality

Řekli jste si o prodloužení saunové sezóny, tak nás ani stoupající venkovní teploty nezastaví. Ještě ve čtvrtek 20.6 a v pátek 21.6.2024 se můžete přijít saunovat.


DenČas
Čtvrtek16 - 19 (ženy), 19 - 22 (muži)
Pátek16 - 22 (smíšená)
Květnové závody na našem atletickém stadionu Kutilka

Květnové závody na našem atletickém stadionu Kutilka

18.6.2024

Letní atletická sezóna je v plném proudu, probíhají krajská kola soutěží družstev, krajské přebory jednotlivců v individuálních disciplínách i vícebojích. Hned tři velké závody jsme v průběhu května pořádali u nás na atletickém stadionu na Kutilce.První májové odpoledne se konal tradiční závod rodičů s dětmi. Rodinné dvojice mezi sebou poměřily síly ve skoku dalekém, hodu raketkou a štafetě. Hodnotilo se v šesti kategoriích, vítězi jednotlivých kategorií se stali: Michala Klímová a Jan Klíma, Petra Pášová a Vojtěch Fatr, Klára Urlichová a Linda Urlichová, Daniel Parobek a Jan Parobek, Martin Urlich a Vanda Urlichová, Pavel Karnet a Ondřej Karnet. Děkujeme všem rodičům a dětem za maximální sportovní nadšení.

V neděli 12. 5. jsme uspořádali 1. kolo krajských přeborů družstev atletických přípravek. Závodníci z Čelákovic, Staré Boleslavi, Neratovic, Líbeznic a samozřejmě Českého Brodu se utkali v běhu na 60 m, skoku dalekém, hodu raketkou a štafetě. Na medailové pozice dosáhli z našeho oddílu tyto závodníci: Štěpán Mathias Peřina (1. místo, hod raketkou), Matouš Rychtera (2. místo, 60 m), Nela Vaňková (2. místo, hod raketkou). Kutilka byla naprosto přeplněna, jelikož u této věkové skupiny je doopravdy velký fanklub. Výsledky z obou závodů na: atletika.vbrode.cz

Čtvrtá květnová neděle patřila 2. kolu družstev mužů a žen. Závodníci soutěžili v disciplínách: 100 a 110 m překážek, bězích na 100 m, 200 m, 800 m, 1500 m, skoku dalekém, trojskoku, skoku vysokém, vrhu koulí, hodu diskem a hodu oštěpem. Na závod se sjeli závodníci z AK Sokol Nehvizdy, TJ Sokol Kolín-atletika, SKP Olympia Kutná Hora, TJ Lokomotiva Beroun, Sokol Roztoky u Prahy, TJ Slavoj Český Brod, TJ Kavalier Sázava, Atletika Vlašim, T.J. Sokol Říčany a Radošovice, Atletika Líbeznice, ASK Dipoli, TJ Spartak Čelákovice, SKP Nymburk, TJ Jiskra Zruč nad Sázavou, Atletický oddíl - STŘELA Žebrák, Atletika Benešov.

V soutěži družstev mužů soutěžilo celkem 13 družstev, stejně tak tomu bylo i v soutěži družstev žen. Oba naše týmy si vybojovaly krásné páté místo a padlo několik osobních rekordů. Za zmínku jistě stojí nový osobní rekord Barbory Náprstkové ve skoku dalekém 536 cm, kterým získala 1. místo.
Děkujeme všem trenérům, rozhodčím, rodičům a atletům, že rozvíjí královnu sportu u nás v Českém Brodě, bez jejich pomoci bychom nemohli uspořádat takto velké akce.

Jana Machorková, foto David Machorek
Zobrazit víc
Tečka za uplynulým rokem a začátek nové sezóny v TJ

Tečka za uplynulým rokem a začátek nové sezóny v TJ

22.5.2024

Pomyslnou tečkou lze chápat valnou hromadu TJ, která bilancovala loňský rok po stránce sportovní, ekonomické i provozní. Souhrnný přehled najdete ve Výroční zprávě TJ Slavoj Český Brod z.s.,, včetně celého znění Usnesení valné hromady pro rok 2024. Přehled o naší činnosti dosáhl úctyhodných 94 stran. Dvě třetiny výroční zprávy tvoří sportovní výsledky ddílů. Těší nás fakt, že i po ukončení činnosti Turistického oddílu mládeže v TJ, neklesl počet členů TJ, naopak i přesto stále stoupá. K 31.12.2023 jsme měli již 1052 členů z nichž 667 je ve věku do 18 let a i tato čísla jsou již překonána.Za uplynulým rokem se také ohlížely další sportovní instituce. O uznáních pro J. Bálka, V. Čokrta a L. Minaříkové jsme již psali. Oceněné členy doplnila v dubnu naše hráčka nohejbalu, několikanásobná mistryně světa L. Cibulková, která se umístila v první desítce nejlepších sportovců Středočeského kraje a na špičce českého i světového žebříčku se drží neuvěřitelných 30 let.Nová herní sezóna začíná přípravou venkovních areálů a tradičně jsme přitom v rámci akce Ukliďme Česko, kterou organizuje MAS Pošembeří, uklízeli i veřejná prostranství především kolem říčky Šembery a Bušince. Tenisté se pustili do rekonstrukce centrálního chodníku ve svém areálu, opravili fasádu budovy, dlažbu na terase a spoustu práce je ještě čeká. Oprava vstupní cesty před sportovní halou je plánována na letní prázdniny a v atletickém areálu probíhají drobné opravy a každodenní údržba dráhy.

Výkonný výbor ve spolupráci se správou TJ tradičně řeší provozní náklady v prvním čtvrtletí, kdy TJ nemá možnost čerpat finančních prostředků z dotačních titulů města, Národní sportovní agentury, a tak tíha ekonomiky tohoto období leží na členských příspěvcích, pronájmech a podpoře dárců, kteří v loňském roce přispěli na činnost oddílů úctyhodných třičtvrtě milionu Kč.
První čtvrtletí bylo v rámci administrativy především časem zúčtování. Vedle daňového přiznání, statistik a výkaznictví, jsme vyúčtovali všechny loňské dotační příjmy, včetně investiční akce Rekonstrukce zateplení SH a KBD.

Většině oddílů začínají sportovní soutěže, o kterých informují na svých facebookových stránkách či webech, jen basketu naopak úspěšná soutěžní sezóna končí. V plném běhu jsou i přípravy prázdninových soustředění a příměstských táborů. Vedle soutěžních akcí oddíly tenisu, atletiky a všeobecného rekreačního sportu organizují i akce pro širší veřejnost.

Text: Pavel Janík a Jan Hanzal
Zobrazit víc
Ludmila Minaříková převzala cenu olympijského výboru

Ludmila Minaříková převzala cenu olympijského výboru

22.4.2024

Březen byl pro TJ Slavoj měsícem předávání cen. Český olympijský výbor ve spolupráci s Komisí rovných příležitostí ohodnotil slavnostním ceremoniálem v pražské Písecké bráně ženy, které se dlouhodobě věnují trénování sportu ve všech věkových kategoriích. V kategorii Dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky převzala ocenění i Ludmila Minaříková, naše dlouholetá členka a cvičitelka.

Jedná se o kategorii určenou ženám, které se minimálně 20 let věnují sportování dětí, mládeže nebo dospělých na rekreační či výkonnostní úrovni a sportu pro všechny.V kategorii Ocenění za přínos sportu žen byl jedním z nominovaných i trenér nohejbalového ženského družstva TJ Slavoj Český Brod, František Bálek.

V této kategorii byli nominováni muži, kteří se výrazně zasloužili o rozvoj sportu žen, tato kategorie však byla velmi nabitá.

Syn Františka Jan Bálek, dorostenec z oddílu nohejbalu, převzal ocenění Osobnost roku města Český Brod 2023 za významný počin v oblasti sportu. A abychom byli ve výčtu úspěchů rodiny Bálkovi úplní, tak Lucie Bálková, spolu s Lenkou Cibulkovou v roce 2023 vybojovaly zlatou medaili na Mistrovství světa v nohejbale žen. Lucie Bálková obhájila zlato ve trojicích a Lenka Cibulková ve trojicích i dvojicích.S Janem Bálkem na Plese Města Český Brod převzal ocenění Osobnost roku 2023 také Ing. Václav Čokrt za významný počin, který pomáhá rozvoji nebo propagaci Města Český Brod. Václav Čokrt je jedním ze zakladatelů oddílu atletiky, pilířem oddílu triatlonu, pořadatel tradičních běhů, jako například Českobrodská pečeť a Českobrodská vánoční desítka. Nemenší jeho zásluhou je i ta otcovská, syn Václav je spolupořadatelem všech běhů, jeho dcery Jana a Kateřina jsou naší hlavní trenérskou atletickou dvojicí a třetí dcera Eva aktivní členkou atletického oddílu.Na naše členy jsme hrdí nejen za jejich sportovní výkony, kterými reprezentují svůj klub a město, ale i za jejich práci s dětmi a mládeží, kterou často bez odměny obětavě dělají desítky let a díky jim můžeme být takovou tělovýchovnou jednotou, jakou jsme.

Všem oceněným členům děkujeme a blahopřejeme.

Text: Jan Hanzal
Foto: Jakub Červenka, Ludmila Karlíková, Lucie Bálková
Zobrazit víc
Atleti v zimě závodí ale v rámci přípravného období se dostanou i na hory

Atleti v zimě závodí ale v rámci přípravného období se dostanou i na hory

19.2.2024

Leden jako každý rok patřil krajským přeborům jednotlivců v hale. Tentokrát jsme vyrazili s mladším žactvem, starším žactvem i s dorostem a dospělými do atletické haly Otakara Jandery ve Stromovce. Největší úspěchy jsme zaznamenali 20. ledna, kdy závodilo mladší žactvo. František David vyhrál s přehledem v běhu na 800 metrů (2:19,61) a nyní je v českých statistikách pro halovou sezónu lídrem. Ve vrhu kouĺí, kde výkony byly vyrovnanější, vyhrál náš Jan Beránek výkonem 8,79 m (koule 3 kg).Koncem února se konalo Mistrovství České republiky veteránů a veteránek, kde nás reprezentovala Kristýna Bičanová v pětiboji.
Krásnými výkony vybojovala stříbrnou medaili.

V neděli 28. února závodila přípravka v atletickém tunelu v Benešově. Závodilo se v pětiboji – překážková dráha, běh na 60 metrů, skok daleký, hod medicinbalem a skákání přes švihadlo. Mezi pozvanými oddíly jsme nejvíce zazářili v kategorii dívek 7-8 let, kde většinu z šesti vyhlašovaných míst obsadily českobrodské atletky.

Náš oddíl se účastní mnoha soutěží na úrovni Středočeského kraje a snahou atletů je splnit limit na Mistrovství České republiky v hale, která se nezadržitelně blíží. Protože jako jedni z mala v kraji máme atletický tunel, v zimních měsících pořádáme veřejné halové závody – výsledky vždy na oficiálních stránkách Českého atletického svazu atletika.cz.V Jizerských horách jsme si užili o pololetních prázdninách zimní soustředění pro všechny nad 10 let věku. Z Bedřichova jsme vyráželi na běžky v několika výkonnostních skupinách. Nebyli jsme ale pouze ve stopě – využili jsme také bazén v Liberci, saunu přímo na chalupě, byli jsme na bowlingu, lézt na stěně, lyžovat a navštívili jsme IQ Landii.

S přípravkou a mladším žactvem se chystáme na hory během jarních prázdnin.

Za oddíl atletiky TJ Slavoj Český Brod, Kateřina Čokrtová
Zobrazit víc
Slavoj v roce 2024

Slavoj v roce 2024

22.1.2024

Přechod kalendářního roku lze ve sportovní terminologii nazvat dobíhajícím štafetovým běžcem, který předává štafetu roku novému a ten v plné síle vyráží na další kolo.

V minulém roce jsme bilancovali činnost a sportovní výsledky našich oddílů, dnes bychom vám rádi představili nový oddíl „VRS“ (všeobecný rekreační sport) a činnost správy TJ, bez jejíž podpory a práce by sportovní činnosti oddílů byla výrazně ohrožena.

VRS vznikl v loňském roce sdružením několika rekreačních družstev a oddílů, které fungovaly na podobných principech, bez možnosti soutěžní činnosti, s ambicí pravidelného pohybu, či zdravotní prevence a zájmového setkávání. Rekreační sportování je založené na chuti, potřebě, zábavě, nikoli na povinnosti, nutné pravidelnosti a cílevědomé přípravě. Nabízíme několik pravidelných aktivit do kterých se stačí přihlásit pomocí rezervačního systému, nebo dáváme možnost využití našich prostor i pomůcek prostřednictvím rezervačního kalendáře, ve kterém si vyberete volný čas na libovolném sportovišti, zarezervujete si ho telefonicky, mailem, nebo také přes rezervační systém a sportovní aktivitu si zvolíte podle vlastní chuti, možností a vlastních preferencí sami. Některé další sportovní aktivity jsou ryze komerčního charakteru, TJ Slavoj je nepořádá, ale probíhají v našich prostorách a my je nabízíme zájemcům, aby naše nabídka byla pestrá a každý si v ní našel to, co ho baví. Vlastní činnost VRSu je rozdělena do tří věkových kategorií: děti, rekreační sportovci, včetně ASPV a seniorská kategorie. I pro rekreační sportovce vyhledává správa TJ dotační možnosti, partnery a trenéry. Více informací najdete na www.tjslavojcb.cz.

Leden pro správu TJ není oddychovým měsícem. Vyúčtováváme dotace z roku 2023 (město – Programy 1-3, kraj – Fond sportu a Národní sportovní agentura – Můj klub, Pohyb a zdraví, Regionální sportovní infrastruktura), připravujeme žádosti do výše uvedených dotačních titulů. Všechny dotační programy se opírají o členskou základnu, takže třetím okruhem činnosti je aktualizace členské základny pro potřeby rejstříku NSA, který musí souhlasit s rejstříky jednotlivých sportovních svazů a centrální registr obyvatel.

První čtvrtletí je pro TJ finančně komplikované, protože rozdělení a zaslání dotací na účet TJ je od dubna do září. Oddílům pomáhají dárci a sponzoři a rozpočet postavený na členských příspěvcích a často i kontokorentu, je velmi vypjatý.

Nárůst členské základny a tím administrativy přináší úkol pro správu a TJ aktualizovat organizační řád, který bude schvalovat v dubnu valná hromada TJ.

Pokud jde o investiční akce, půjde o dokončení úprav před SH a přípravou investičních akcí v tenisovém areálu.

V novém roce je před námi mnoho důležitých úkolů, které veřejnost moc nevnímá, ale bez níž by činnost TJ byla nemyslitelná.

Vážíme si spolupráce s městem, školami, firmami ve městě, které nám v činnosti významně pomáhají.

Mgr. Pavel Janík a Jan Hanzal
Zobrazit víc
TJ Slavoj v roce 2023

TJ Slavoj v roce 2023

20.12.2023

Končí další kalendářní rok, ve kterém se výrazně rozvinula sportovní činnost všech našich oddílů. Výčet úspěchů by překročil povolený počet znaků, ale můžete se o nich dočíst na tjslavojcb.cz. Za všechny snad jeden, máme v Českém Brodě opět mistryně světa v nohejbalu. Naše sportovní činnosti najdete aktuálně na zmíněném webu, na facebooku, instagramu a v pravidelných článcích ČBZ.

V současné době připravujeme žádost o dotaci na činnost a provoz na Národní sportovní agenturu (NSA). Jedním z hlavních kritérií je počet členů od 3 do 18 let. S potěšením můžeme konstatovat, že již máme bezmála 1200 členů. Mezi oddíly s největším nárustem členů patří oddíly atletiky a tenisu, a to nejen díky profesionalitě trenérů, vedoucích a funkcionářů, ale i díky pořádání mnoha turnusů prázdninových příměstských táborů a soustředění pro děti.

V rámci projektu NSA – Pohyb a zdraví vznikl i oddíl všeobecného rekreačního sportu zaměřený především na cvičení dětí do 15 let, rekreační volejbal, sálovou kopanou, sport pro všechny a aktivní seniory. Dnes tento oddíl patří mezi druhý nejpočetnější v TJ s 224 členy.

Radost z výsledků a nárůstu členů střídá starost, například se zajištěním náročného provozu, financí na energie i činnost, nebo administrativou. Tak jako i Vy, celý rok TJ řešila ceny a dodavatele energií. Po pádu Bohemia Energy jsme si prošli trnitou cestu přes DPI a vyrovnávali se s několikanásobnými cenami, až jsme našli partnera ve společnosti Tedom, která reagovala na naše individuální potřeby. Kombinujeme nákup plynu a elektřiny spotovou formou, přímým nákupem na burze a částečnou fixací pro zimní období. Díky tomu kalkulujeme náklady na několik měsíců dopředu. Nakonec ani přetlaková hala na tenise se kvůli energetické krizi nemusela předčasně sbalit a mohli jsme jí postavit i pro letošní zimní sezónu.

TJ Slavoj již delší dobu prochází obdobím nutných oprav zařízení a sportovních areálů, které se datují do doby 70 let minulého století. Velký důraz dáváme právě na snižování energetické náročnosti. V letošním roce jste si jistě všimli zateplení a nové fasády sportovní haly a kryté běžecké dráhy (KBD), výměny oken v hale a výměny osvětlení v chodbách haly i KBD. Zateplení i prosvětlení ocení, vedle našich sportovců, i žáci škol a jejich učitelé při hodinách tělesné výchovy. Jsme si vědomi, že bez dotace od NSA a finančnímu příspěvku města, by se tato investice do areálu, ve výši bez mála 5 miliónů korun, nemohla realizovat. Za tuto významnou pomoc děkujeme, stejně jako za dotační příspěvky na provoz a činnost, které jsou pro naše sportovce velmi důležité a bez nich bychom si pravděpodobně neporadili.

Lze říci, že další „kolo“ života TJ, která si letos připomněla 70let vzniku, proběhlo přes všechny starosti ve sportovní a ekonomické pohodě a poklidu. Ucelený přehled o naší činnosti opět můžete získat ve výroční zprávě TJ, kterou zveřejníme na jaře.

Všem našim příznivcům, členům, trenérům a funkcionářům přejeme…, ale to je na jiném místě ČBZ, případně kalendáři, který jsme pro rok 2024 vydali.

Mgr. Pavel Janík, předseda TJ Slavoj Český Brod, z.s.PF 2024
Zobrazit víc
Historie TJ Slavoj Český Brod: 40 let vášně a úspěchů

Historie TJ Slavoj Český Brod: 40 let vášně a úspěchů

25.10.2023

Před čtyřiceti lety se sešla skupina nadšenců s odhodláním, vášní i nadšením pro nohejbal a založila tým, který od té doby zanechal nesmazatelnou stopu v našich srdcích na domácí půdě i na hřištích po celé republice. Z počátku sportovní amatérská záliba několika jedinců, vtáhla velmi rychle do hry celé rodinné klany, přátelé a další příznivce. Nohejbal TJ Slavoj Český Brod – jméno, které spojilo lidi a vytvořilo o mnoho víc, než jen sportovní klub.

Průkopníci tohoto klubu, kterými jsou například Jan Vokáč, Zdeněk Sedláček, Jirka Franc, František Beneš, Mirek Hahn a další, postavili první kameny našeho nohejbalového dómu. Pamětníci by doplnili, že naším prvním domovem bylo hřiště za Stavokonstrukcí.

Naší druhou, výsledkově úspěšnější polovinu oddílu, daly před třiceti lety dohromady ženy Alena Vokáčová, Jana Sedláčková, Hana Chuchlová a další, ke kterým se připojila děvčata z tehdejšího oddílu volejbalu.

Následovala léta dřiny, ale hlavně radosti. První úspěchy jsme zaznamenali s prvními malými odchovancemi klubu, postupovali jsme z nejnižších nohejbalových soutěží, až do těch nejvyšších, pořádáme dodnes úspěšný tradiční vánoční turnaj, sbíráme mnoho úspěchů na mistrovstvích republiky, reprezentujeme ČR na mistrovstvích Evropy i světa… Celá stěna plně zakrytá poháry v naší klubovně, vypovídá o naší historii ještě mnohem víc…

Dnes jsme jedním z největších nohejbalových oddílu v České republice, s mužským a ženským týmem, hrající nejvyšší soutěže a perfektně fungující širokou základnou mládeže. Po letech strávených na pronajatém hřišti za nemocnicí, jsme nakonec našli a vybudovali stabilní, krásné zázemí za sportovní halou, které je považováno za jedno z nejhezčích nohejbalových areálů v České republice.
Nebojíme se ale říct, že jsme především velká rodina, která kdykoli ráda přivítá mezi sebou nové tváře.

Honza a Alena Vokáčovi, 2023
Zobrazit víc
Zateplení a nová fasáda sportovní haly a kryté běžecké dráhy

Zateplení a nová fasáda sportovní haly a kryté běžecké dráhy

3.9.2023

Podařilo se nám na třetí pokus získat investiční dotaci od Národní sportovní agentury na rekonstrukci a zateplení fasády sportovní haly a kryté běžecké dráhy. Nemalou měrou se na této akci synergií bude podílet i Město Český Brod, za což jsme nesmírně vděční, protože bez finanční pomoci bychom tuto poměrně náročnou akci nezvládli. Děkujeme zastupitelstvu města, že tuto synergii schválilo.Vítězem výběrového řízení se stala firma Synchron s.r.o., která si už ve středu 6.září převezme staveniště a zahájí práce.

Sportovní hala i krytá běžecká dráha tak získají izolační zateplení a kompletně nový plášť, který si hala po tolika letech opravdu zaslouží. Součástí projektu je i výměna některých oken, hydroizolační vrstva kolem celém objektu, nové svody dešťové vody a spoustu dalších drobných úprav, které v celku přinesou především energetické úspory na vytápění, vyšší energetický stupeň v rámci kategorizace veřejných budov a reprezentativní vzhled.Tento projekt jsme měli připravený už od roku 2015, kdy jsme nechali zpracovat projekt a požádali o stavební povolení. Nakonec byl především z finančních důvodů projekt rozdělen do několika etap. V první etapě jsme rekonstruovali zadní trakt, ve kterém vzniklo zázemí pro oddíl nohejbalu a společně s ním jsme rekonstruovali i prostory původní sauny.Do poslední etapy nám pak ještě zůstane zateplení a rekonstrukce střechy celého sportoviště. I na tuto akci se budeme pokoušet získat investiční prostředky v grantových a dotačních řízeních.

Investiční akce rekonstrukce a zateplení fasády by měla trvat přibližně dva měsíce, bez omezení provozu sportovní haly.
Zobrazit víc
Padesát let od znovuzaložení oddílu lehké atletiky v TJ Slavoj Český Brod

Padesát let od znovuzaložení oddílu lehké atletiky v TJ Slavoj Český Brod

4.7.2023

V roce 1973 se v závodě Stavokonstrukce n.p. v Českém Brodě sešli dva příznivci lehké atletiky Stanislav Kosík a Jaroslav Sklenář ( S.Kosík aktivní chodec, vojna v Dukle Lipník a já fanda a výkonnostní atlet v dorostu, a tak po projednání na výboru TJ Slavoj vznikl pokus o znovuzaložení oddílu, jehož předválečná, válečná i poválečná činnost byla velmi bohatá a výkonnostní. Podařilo se získat pomoc bývalých atletů p. Mrázka, Langa, Průška a.j. a také pamětníků a atletů z Kolína. Staré škvárové hřiště u Stavokonstrukce, téměř již pro atletiku nepoužitelné, bylo brigádně upraveno pro akce mládeže za vydatné pomoci ROH Stavokonstrukce a vedení závodu v čele s ředitelem P. Zvalou a získali jsme pomoc jak materiální, tak i finanční a první velké akce na úrovni ČSR – mistrovství republiky v chůzi na 20 km mužů a 10 km žen, proběhlo na okruhu kolem Stavokonstrukce a vše potřebné, jako šatny, rozhlas, zázemí, bufet, jsme měli v STK k dispozici. Pochopitelně, že velkou pomocí byla i TJ Slavoj Český Brod v čele s p. L. Bursou, bez nějž + kolektivů kolem něj (turisté, tenisti, košíkáři, volejbalisti a poté i atleti, stavitelé hotelu, restaurace, vinárny, nové ubytovny i na ATC a.j.), a jejich nasazení a aktivity, by mnoho sportovišť v Českém Brodě nebylo. To není melancholie, TO JE FAKT. Mohlo by být ještě mnoho pamětníků.

Atletika tedy začala s dětmi roč. 1963- 64 a tréninky probíhaly na hřišti u Sportky, sokolovně, v parku u pivovaru a v tělocvičně 1. ZŠ, kde dokonce proběhlo i krátké natáčení v září 1973 ČT pro BBV. A začalo velké hledání a absolvování kurzů rozhodčích a školení pro trenéry atletiky. Mnozí své toto speciální vzdělání dotáhli do vysoké úrovně.

AKCE - velkým závodem byla Českobrodská laťka ve skoku vysokém v hale kde, dokud byl položen japex, to nebyl žádný problém. A na této akci startovali všichni tehdejší přední závodníci, včetně mistrů republiky, za účasti státních trenérů a veteránů reprezentace! A tato akce trvala také mnoho let. A je třeba dodat, že hodně spolupracovníků ze Stavokonstrukce i Slavoje a rodinných příslušníků si udělalo zkoušky rozhodčích atletiky, neboť při chůzi, laťce a závodech na dráze bylo potřeba hodně pomocníků. Děkujeme.

Dalším velmi dobrým počinem byly besedy s předními atlety, které jsme pořádali v Sokolovně a účast byla se všemi dostupnými atlety od manželů Zátopkových, J. Skobly, J. Plachého, mého spolužáka z Tělovýchovné školy L. Daňka a mnoho dalších až po I. Bugára a J.Kratochvílovou. Pro nábor do atletiky asi velmi dobré. A je nutno podotknout, že Zátopkovi navštívili Č. Brod mnohokrát a Emil Zátopek spolu s reprezentantem S. Hoffmanem z Dukly Praha nám otevírali čestným kolem provoz atletického stadionu. Na něm také občas trénovala J. Nygrinová – mistryně Evropy ve skoku dalekém v hale a držitelka deseti světových a olympijských medailí. Bylo to vždy, když s manželem, hercem A.Strejčkem, byly na své chalupě u Brodu a Alfred s námi v té době vždy naběhal spousty kilometrů po okolí. Sportovec každým coulem.

Též velmi pomáhala činnosti a výkonnosti oddílu družba s atlety v NDR – Leuna u Halle a Zehdenick z oblasti Berlínských jezer. 2x do roka družební závody a vzájemné pobyty, to bylo určitě společenské a sportovní plus. Doprava byla autobusem TJ s panem řidičem Z.Rezkem, a tak bez problémů. A nutno dodat, že ač v té době byla NDR sportovní velmocí ve východním bloku, velmi nám sportovní zařízení v Č. Brodě záviděli! A bylo co!

A my jako oddíl jsme se snažily pomoci i finančně při nákupu nářadí, dresů apod. Otec jedné z atletek, p. Staněk, byl funkcionářem na Státním statku a zajistil nám sběr kovového odpadu a bylo jej plné nákladní auto, které nám opět zdarma zapůjčila Stavokonstrukce.

Též akce běžeckých závodů byla široká a díky p. Ing. Čokrtovi a jeho rodině některé přetrvaly dodnes. Jak v parku, tak i třeba na autokempu.

No a časem došlo na nápad stavby atletického stadionu a fotbalového hřiště v akci Z. Nyní dosti zesměšňované, neboť byla podmíněna brigádnickými hodinami. Fotbal chtěl jít vlastní cestou a firmu si sehnal sám. Ta však po rozvrtání pozemku odešla, a nakonec jsme byli rádi, že pan J. Sibera – světový expert a stavitel atletických drah a tenisových kurtů, který po dostavbě atleťáku a dalším osobním setkáním a domluvě s ním, přes mou atletickou známost s jeho rodinou, i přes nechuť i toto hřiště dokončil. Zde bych jen rád podotkl, že členové atletiky, ač jen žactvo a dorost + rodiče, odpracovali na výstavbě 1976 hodin a fotbalisté celých 256. Mohu směle potvrdit, neboť jsem v té době byl již zaměstnancem Slavoje a na Kutilce jsem dělal celkový dozor spolu s odborným stavebním dozorem p. Ing. L. Součkem. Touto akcí jsme se tady dočkali, na tu dobu, krásného atletického stánku. Jen podotknu: zasetá tráva se musela 2x posekat po vzrůstu 50 cm (kosou), aby vyrostl hřištní pažit. A to bylo provedeno brigádně dorostenci a rodiči. A jen na doplnění, obě ocelové tribuny, jak na atletice, tak na fotbale, jsme z materiálu, opět za režijní cenu z STK, zbudovali, též za pomoci rodičů, s otcem a bratrem, i plot kolem rovinky, a i třeba ochrannou klec kolem kruhů na disk a kladivo. Nelze nepřipomenout též pana správce F. Kadeřábka ml., který, ač někdy až příliš úzkostlivý, byl pro stadion nenahraditelný. A škvárový stadion v takovém stavu, moc k vidění nebyl. A jsem moc rád, že dnešnímu vedení TJ se podařilo to, co dnes na Kutilce vidíme. Díky!

Po čase se povedlo prosadit i stavbu atletického tunelu, který byl v té době 4. v republice! A důležité je, že tato zařízení slouží hlavně školám a mládeži, která chce sportovat. A opět jsme pracovali brigádně.

A také trochu o atletech a výkonnosti oddílu:

Mnoho talentů jak v žácích, tak v dorostu a někteří vynikli i v dospělosti. Jména např. jako sourozenci Serbusovi, V. Klápště, V. Svačina. J. Vlastník, J. Vokáč. M. Korec, P. Blažek, H. Staňková, V. Turková, Z. Šafra, P.Hertl, Čermákovi, Blažkovi a mnoho dalších, na jejichž jména už si jen těžko vzpomenu a nebyli jen z Brodu. Hodně atletů bylo z Úval a Peček. Těm všem se omlouvám! A výkonnost družstev v kraji byla vždy velmi slušná, že jsme se za ni nemuseli stydět. A Z. Šafra a I. Serbusová to dotáhli v dorostu až na několikanásobné přeborníky kraje a mistry ČR a ČSSR! A Z. Šafra až do Dukly Praha. A z činovníků je nutno poděkovat dlouhodobému předsedovi oddílu Tomáši Noskovi, J. Fischerovi a F. Janíkovi.

Velmi všemu sportu v TJ pomohla Základna mládeže při FTVS Praha, pod záštitou docentky Choutkové, která se sportovně starala a trénovala mládež od 5ti let a v 10ti letech byl výběr pro volejbal, košíkovou, tenis, fotbal a atletiku. VŠE bylo vedeno PROFESIONÁLNÍMI trenéry a cvičitelkami tehdejší ZRTV. Byl jsem ve funkci vedoucího trenéra základny, po absolvování tříleté Tělovýchovné školy při FTVS, a tak vím o ní hodně. A to vše stačila zlikvidovat sametová revoluce, včetně zařízení, které dělalo z TJ Slavoj jednu z mála jednot, která si byla ekonomicky téměř soběstačná! A Standa Kosík vystudoval FTVS a sport se pro něj stal celoživotním údělem.

No, já jsem ten nezájem o sport mládeže a konec akcí na zařízeních TJ Slavoj, včetně hotelu (mezinárodní turnaje Startu Praha ve stolním tenisu, lukostřelbě, volejbale a soustředění fotbalistů z JAR… nevydržel a odešel jsem. A tak velký dík S. Kosíkovi a všem, kteří v činnosti oddílu pokračovali, ale další léta činnosti musí popsat sami. A tak přeji mnoho, mnoho dalších úspěšných let oddílu i TJ.

Sklenář Jaroslav
Zobrazit víc
Květnové závody na našem stadionu

Květnové závody na našem stadionu

20.6.2023

Letní atletická sezóna je v plném proudu a naši atleti rozhodně nezahálí. Probíhají krajská kola soutěží družstev, krajské přebory jednotlivců v individuálních disciplínách i vícebojích. Květen byl náročný nejen pro naše závodníky, ale především pro nás pořadatele, jelikož jsme uspořádali hned tři velké závody u nás na atletickém stadionu na Kutilce.Již tradičně se první májové odpoledne konal závod rodičů s dětmi. Rodinné dvojice mezi sebou poměřily síly ve skoku dalekém, hodu raketkou a štafetě. Hodnotilo se v šesti kategoriích, vítězi jednotlivých kategorií se stali: Ivana a Jan Parobkovi, Kristýna a Ariana Adámkovy, Kristýna a Kateřina Bičanovy, Michal a Edita Brožovi, Petr a Klára Mašíčkovi, Milan a Štěpán Mathias Peřinovi. Děkujeme všem rodičům a dětem za maximální sportovní nadšení.Druhou květnovou neděli jsme uspořádali 1. kolo krajských přeborů družstev atletických přípravek. Závodu se zúčastnil rekordní počet družstev, přijeli k nám například z Benešova, Kolína, Nymburka, Čáslavi, Kutné Hory, Městce Králové, Sázavy, Zruče nad Sázavou, Vlašimi. Zazávodilo si přes 200 dětí v disciplínách: 60 m, skok daleký, hod raketkou a štafeta. Závod jsme doplnili o vložený závod na 400 m a 800 m, který byl pro všechny atlety dobrovolný, jelikož se hodnotil pouze v jednotlivcích a jeho výsledek se nezařazoval do pořadí družstev. O to více překvapivá byla účast, téměř všechny děti odběhly i tento závod. Na medailové pozice dosáhli z našeho oddílu tyto závodníci: tři medaile vybojoval Štěpán Mathias Peřina, Ondřej Karnet vybojoval dvě stříbra, po jedné medaili získali František David, Klára Mašíčková, Amálka Krivušová, Nikol Zemánková. Kutilka byla naprosto přeplněna jelikož u této věkové skupiny je doopravdy velký fanklub především rodičů a prarodičů. Výsledky z obou závodů na: atletika.vbrode.czTřetí květnová neděle patřila 2. kolu družstev mužů a žen. Závodníci soutěžili v disciplínách: 100 a 110 m překážek, bězích na 100 m, 200 m, 800 m, 1500 m, skoku dalekém, trojskoku, skoku vysokém, vrhu koulí, hodu diskem a hodu oštěpem. Na závod se sjeli závodníci z ASK Dipoli, TJ Sokol Kolín, SKP Olympia Kutná Hora, Sokol Roztoky u Prahy, TJ Slavoj Český Brod, TJ Kavalier Sázava, Atletika Líbeznice, TJ Neratovice, STŘELA Žebrák a další. Nejvíce bodů v kategorii žen pro náš oddíl získala Barbora Náprstková (18 bodů) a v kategorii mužů Aleš Hovorka (13 bodů).

Děkujeme všem trenérům, rozhodčím, rodičům a atletům, že rozvíjí královnu sportu u nás v Českém Brodě, bez jejich pomoci bychom nemohli uspořádat takto velké akce.

Autorem fotek David Machorek
Autorem článku Jana Machorková
Zobrazit víc


123456789>>
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.